​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Positions as listed by statute

Member

The State Attorney or designee

Jenica Lopez, designee of Dave Aronberg

Public Defender or designee

Dan Eisinger, designee of Carey Haughwout

The Chief Circuit Judge or designee

Judge Daliah Weiss, designee of Chief Judge Glenn Kelley

The Chief County Judge or designee

Judge Ashley Zuckerman

The Sheriff, or a Member designated by the sheriff, if the sheriff is not the chief correctional officer

Major Michael Devoter

The Chairperson of the Board of County Commissioners or another county commissioner as designee

Commissioner Michael A.  Barnett, Chair

The Chief Probation Officer of the Department of Juvenile Justice or an employee designated by the chief probation officer.

Gregory Starling

The Director of the detention facility of the Department of Juvenile Justice or a person designated by the director

John Johnson (not confirmed)

The Local Court Administrator or a person designated by the local court administrator.

Barbara Dawicke

State Probation Circuit Administrator

Vacant

Pretrial Intervention Program

Vacant

Director of a Local Substance Abuse Treatment Program

Alton Taylor

Police Chief

Chief Gus Medina

Director of a Community Mental Health Agency

Ann Berner, Southeast Florida Behavioral Health Network

A representative from an area homeless program or a supportive housing program

Daniel Ramos

Representatives from county and state jobs programs and other community groups who work with offenders and victims, appointed by the chairperson of the board of county commissioners. (As listed in Florida Statute)

Julia Dattolo, CareerSource Palm Beach County

Nellie King, Criminal Defense Lawyer

Andrea Rocha, Criminal Division Manager, Clerk of
the Circuit Court & Comptroller (nominee)

John Viola, Palm Beach County Bail Bond Association

Vacant, Clergy

Representative of the substance abuse program office and the mental health program office of the Department of Children and Families, selected by the substance abuse and mental health program supervisor

Jessica Durant, Department of Children and Families

A Family member of a primary consumer of community-based treatment services, selected by the abuse and mental health program supervisor of the district in which the family member resides.

Jan Underwood, Lived experience

A primary consumer of mental health, selected by the substance abuse  and mental health program supervisor

Mornae Randall, Lived experience

A primary consumer of substance abuse services, selected by the abuse and mental health program supervisor of the district in which the primary consumer resides.

Nancy McConnell, Lived Experience Representative
(nominee) ​​​​​